wtorek, 21 kwietnia 2015

Kilka słów o Elite Dangerous Część 1

 Elite Dangerous to symulator kosmiczny, w którym wcielamy się w elitarnego pilota. W samej grze przyjdzie nam przemierzać bezkres wszechświata w naszym własnym statku kosmicznym. Bezkres oczywiście nie jest właściwym słowem ponieważ sam świat gry jest ograniczony i składa się z 400 tyś. układów świetlnych. Twórcy jednak cały czas rozwiają grę więc możliwe że nasz wszechświat będzie się rozszerzał. O Samej grze należy napisać, że jest to klon starej gry Frontier, w którą grałem jeszcze na amidze w latach 90. Oczywiście wiele rzeczy zostało znacznie poprawionych a twórcą udało się zasymulować znacznie lepiej życie całych galaktyk. Pisząc życie  mam na myśli przede wszystkim liczne statki kursujące po między stacjami, nie zidentyfikowane sygnały czy nawet bitwy kosmiczne prowadzone przez frakcje. Wszystko to wypełnia grę i powoduje, że mamy wrażenie uczestniczenia w czymś naprawdę sporym. Na uwagę również zasługują rzeczy typowo techniczne jak symulacja prawidłowego ruchu planet w układach, pola przyciągania, wektory i tym podobne.  
 
Elite Dangerous

Statki i ich wyposażenie

Obecnie w grze znajduje się 18 statków, którymi możemy się przemieszczać. Dodatkowo twórcy dodali kilka statków, którymi mogą poruszać się jedynie NPC. Przykładem tu są okręty flagowe konkretnych frakcji. Wrócę jednak do statków dla graczy. Grę zaczynamy w podstawowym Sidewinderze, który jest naprawdę skromnym statkiem posiadającym dwa sloty na uzbrojenie lekkie i umożliwiającym przewożenie zaledwie 4 tony towarów. Wraz z rozgrywką zależności od wybranej przez nas drogi zyskujemy pieniące, które możemy wydawać na zakup nowych statków lub ich ulepszanie. Każdy statek w grze ma swoją masę, od kilku do kilkunastu komponentów i kilka slotów na uzbrojenie i dodatkowe wyposażenie bojowe. Komponenty to przykładowo systemy podtrzymywania życia, tarcze, sloty na przewożenie towarów i tym podobne. Jeżeli chodzi o broń to nasze statki mogą być wyposażane w lasery, plazmę czy typową broń palną nie zabrakło również różnego rodzaju wyżutnij rakiet czy min. Każda broń ma swoją klasę ale również wymaga odpowiednich slotów do zamontowania. W grze twórcy podzielili broń na 4 rodzaje lekką, średnią, dużą i ogromną. Dodatkowo nasze statki mogą być wyposażane w różne skanery lub wzmacniacze tarcz montowane na slotach utility. 


Valture

Statki również zostały podzielona na przedziały od statków do walki (Fighters) po transportery czy statki wielozadaniowe. Te ostatnie z reguły są najdroższe za równo w użytkowaniu jak i przy zakupie. Ostatnim i najdroższym statkiem jest wielozadaniowa Anaconda która kosztuje około 140mln. Statek ten jest mało zwrotny ale jego opancerzenie i umiejscowienie slotów na broń pozwala radzić sobie w każdej sytuacji. Jego ładowność również jest spora ale nie dorównuje najwiekszym transportowym statkom. Transportowce to statki które nadają się jedynie do przewożenia towarów między stacijami. Są to najwolniejsze i najmniej zwrotne statki za to posiadają najwięcej slotów do przewożenia towarów a to z kolei pozwala na zarabianie nie małych pieniędzy. Nie zabrakło również statków małych i zwrotnych przeznaczonych do walki. Te statki są stosunkowo tanie do użytkowania a ich koszt odbudowania jest również niszy niż w przypadku innych statków. Kilka statków jest hybrydami czyli czymś pośrednim. 

W czwartek lub w sobotę dodam część 2. W kolejnej części skupie się na samym gameplayu, handlu (Ekonomia) i na najciekawszych aspektach. Postaram się również rozszerzyć tę część bo nie zawarłem wszystkiego o czym chciałem napisać. 

poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Nowiny

Przez ostatni miesiąc zrobiłem sobie przerwę wynikało to głównie z wyjazdów. W sobotę postaram  się dodać  posta przybliżającego grę Elite Dangerous, w którego grałem gdy miałem chwile czasu. Następnym wpisem jaki planuje jest przybliżenie gry Guild Wars 2. W GW2 grałem od premiery po czym po roku zmagań porzuciłem grę. Ze względu na dodatek, który ma ukazać się za jakiś czas doszedłem do wniosku, że to dobra okazja by napisać kilka słów o tej produkcji, która naprawdę jest udana. Zachęcam do czytania.