niedziela, 22 lutego 2015

STA-1 Recenzja

STA-1 to japoński czołg średni wsparcia. Czołg ten nie jest typowym medem, wynika to ze słabego pancerza i stosunkowo niskiej prędkości maksymalnej. STA-1 porusza się maksymalnie z prędkością 45km/h co wypada słabo na tle innych czołgów średnich. Na szczęście są to jedyne wady tego czołgu, które zostały zbalansowane dobrą wieżą i działem 90mm. 

STA-1
Pancerz na japońskim STA-1 praktycznie nie istnieje, na rykoszety możemy jedynie liczyć na wieży. Nie ma co szukać dogodnego ustawiania nadwoźia by zrykoszetować pociski przeciwnika. Jedynie na wieży możemy liczyć na dobry roll RNG. Mobilność całego czołgu biorąc pod uwagę inne aspekty jest dobra jedyną wadą jest prędkość maksymalna. Na szczęście obrót samego czołgu jest szybki - 40 stopni na sekundę. Cofanie jest na poziomie innych czołgów średnich i wynosi 20km/h. To sprawia, że czołg mimo iż wolno przyśpiesza i się porusza jest wstanie skutecznie wykonywać swoje zadania. Tu śmiało mogę napisać że czołg dobrze sobie radzi bawiąc się w kotka i myszkę z przeciwnikiem. Trzeba jedynie odpowiednio wcześnie reagować by zniwelować wadę wolnego przyśpieszania.
       Podstawowym zadaniem tego czołgu jest wyświetlanie i obijanie przeciwników. Grając jako czołg wsparcia, który porusza się między pierwszą a drugą linią najbardziej pomagamy zespołowi. Ze względu na słaby pancerz lepiej jest się wycofać i pomóc w innym miejscu na mapie. Pchanie się tym czołgiem na przeciwnika z reguły kończy się tragicznie. 

STA-1 posiada 90 milimetrowe działo tieru 9. Granie tym działem sprawia przyjemność głównie dzięki świetnej penetracji. Niestety WG zbalansowało ten czołg redukując nie znacznie możliwość opuszczania lufy do -7 stopni (Wcześniej -9 stopni). Pogorszono również celność tego działa - 0,36 (Wcześniej 0,32). Wciąż jednak uważam, że jest to bardzo dobre działo. Bez problemu możemy penetrować nie tylko czołgi tieru 8 ale również 9 i 10. Mimo balansowania wciąż możemy stawać na nie wielkich wzniesieniach i prowadzić ogień. Tu muszę napisać, że jesteśmy wręcz zmuszeni do używania górek przez brak pancerza. Stając na wzniesieniu możemy wystrzelić a następnie szybko się cofnąć unikając tym samym ostrzału przeciwnika.

STA-1 Opuszczanie lufy

STA-1 Celowanie
Rozgrywka Japońskim STA-1 jest całkiem przyjemna choć nie należy do najłatwiejszych. Czołg ten wymaga szybkiego reagowania bo nie wybacza błędów. Każda pomyłka powoduje, że tracimy sporo punktów życia. Piszę tu o uporczywym poszukaniu przeciwnika, którego nie widzimy lub o pokusie - ach jeszcze kawałek. Tym czołgiem to nie zadziała i to my zostaniemy wyeliminowani. Jadąc na pozycję lepiej jest trzymać się za opancerzonymi czołgami średnimi. Jeździć od lewej do prawej pilnując i wypatrywać przeciwnika ale nie wyjeżdżając na niego dopóki nie ocenimy sytuacji.  STA-1 ma problemy z innymi średnimi czołgami, znacznie lepiej tym pojazdem walczy się z wolnymi ciężkimi czołgami. Tu spokojnie możemy wykorzystać szybkość namierzania się działa na cel i trafiać w weak spoty. Czołg ten również dobrze radzi sobie wyjeżdżając za przeszkody szybko oddając strzał i się chowając. Musze napisać, że często po wyświetleniu przeciwnika dobrze jest zwiększyć odległość do niego. Wszystko oczywiście zależy od sytuacji ale dzięki takiemu zabiegowi możemy wykorzystać zalety naszego działa.  

czwartek, 19 lutego 2015

Churchill VII Recenzja

Wolny ale o świetnym pancerzu tak można krótko opisać czołg Churchill VII. Grając tym czołgiem uznałem, że jest to jeden z lepszych pojazdów w grze World of tanks do poprawy statystyk swojego konta. Wielu przeciwników nie wie gdzie celować w Churchilla VII, którego pancerz jest naprawdę dobry. Oczywiście wszystko zależy od RNG, czasami zdarzają się bitwy gdzie przeciwnik penetruje nas bez większego problemu. Zostawię jednak mechanikę gry i skupie się na samym czołgu.

Churchill VII World of Tanks

     Najlepsze działo Churchilla VII w statystykach nie wygląda na dobre. Grając jednak 77mm szybko przyzwyczaiłem się do tego działa i doszedłem do wniosku, że jest całkiem dobre. Działo to bez problemu penetruje większość czołgów tieru 6 i 7. W niektórych przypadkach nasze działo nawet wystarczy do walki z tierami 8. Tu napisze że Churchill o dziwo dobrze radzi sobie z ciężkimi czołgami USA jak T29. Wynika to oczywiście ze słabego pancerza nadwozia tych czołgów. Wyjeżdżając na przeciwnika, który ustawiony jest do nas bokiem bez problemu uszkodzimy praktycznie każdy czołg. Przeładowanie tego działa to 3.7 sekundy a obrażenia to około 150-170 co oznacza, że w większości przypadków oddamy dwa strzały na jeden strzał innego ciężkiego czołgu. Zadając przy tym około 300 obrażeń. Przykładowo KV-85 z działem 122mm zadające 400 dmg potrzebuje na przeładowanie aż 16 sekund co oznacza, że my wystrzelimy 4 pociski o łącznych minimalnych obrażeniach  na poziomie 600-set. Pisząc o dziale Churchilla VII muszę również wspomnieć o dobrej celności i szybkiemu namierzaniu. Działo to bez problemu pozwala na trafienie weak spotów nawet u przeciwników oddalonych od nas o sporą odległość. 

      Pancerz Churchilla VII nie jest może najlepszy ale wystarczający do gry z tierami 4-6. Oczywiście Churchill ma stosunkowo wielkie weakspoty na panelach osłaniających gąsienice jednak wielu graczy nie wie gdzie tak naprawdę celować. Dodatkowo ustawiając się pod kątem nie tylko możemy odbijać pociski bocznym pancerzem ale również zwiększamy efektywność przedniego pancerza. Grając tym czołgiem zawsze staram się stawać przynajmniej pod kątem 10-20 stopni do przeciwnika.

Churchill VII - Kąt pozycionowania
Na powyższym zdjęciu widać że walczyłem z ARL 44, który ma dobre działo a i tak udało mi się zrykoszetować jeden pocisk. Dodam że wcześniej walczyłem jeszcze z KV-85 na szczęście czołg średni pomógł mi strzelając ze wzgórza. W ramach tej recenzji dodam jeszcze Weak spoty.

Churchill VII - WEAK SPOTS / SŁABE PUNKTY
Mobilność Churchill-a siódmego nie jest najlepsza, czołg ten jest naprawdę wolny i porusza się 19km/h. Nie ma się co czepiać taka jest cena za dobry pancerz. Mozolnie ale zawsze dojedziemy do celu. Na uwagę za to zasługuje szybko obracająca się wieża co u ciężkich czołgów z reguły nie zdarza się często. W walkach na pierwszy kontakt szybko obracająca się wieża jest naprawdę dużą zaletą. Dzięki temu możemy walczyć nawet z lekkimi czołgami. Dodam również, że dzięki temu czołg ten jest dobrze zbalansowany.

Jeżeli chodzi o rozgrywkę to jest ona przyjemna mimo, że czołg jest strasznie wolny. Wielu graczy popełnia błąd i po prostu kampi w bazie a wystarczy od razu jechać do punktu, który sobie wyznaczymy. Osobiście gram Churchillem jak każdym innym ciężkim czołgiem i staram się docierać na tak zwaną mordownie. Wszystko oczywiście zależy od mapy ale ten czołg znacznie lepiej się spisuje i pomaga zespołowi na pierwszej linii niż czołg, który po prostu stoi w bazie i nic nie robi przez 70% walki. W takich momentach z reguły zostajemy sami i już nic nie zrobimy. Musze napisać, że zawsze udaje mi się dojechać do pozostałych ciężkich czołgów z mojego zespołu, które w końcu muszą się zatrzymać i czekać na przeciwnika. Jak już wcześniej pisałem działo czołgu jest celne ale przede wszystkim szybko się namierza, ba a nawet pozwala na strzelanie podczas jazdy. Tak w końcu nasza powolna jazda okazuje się plusem. Grając Churchillem VII bardzo często wciskam "R" na max-a by jechać do przodu i spokojnie celować i oddawać strzały. Jest to kolejna zaleta tego czołgu, która głównie pomaga przy walce z niższymi tierami. 

Na koniec napisze, że naprawdę dobrze się gra tym czołgiem. Churchill sporo wybacza ale trzeba też myśleć co się robi. Mimo bardzo powolnej jazdy jest to dobry czołg, którym równomiernie możemy uzyskiwać dobre wyniki w walkach. Niszczenie czołgów Churchillem VII jest naprawdę łatwe. 

Churchill VII

niedziela, 15 lutego 2015

SU-152 Recenzja - World of Tanks


SU-152 to brat swojego następcy ISU-152 w grze World of Tanks. Rosyjski niszczyciel czołgów jest jednym z ciekawszych tierów 7. Wynika to głównie z dobrego działa 8 tieru. Nominalnie czołg ten posiada działo 152mm jednak jest ono bardzo słabe. Celność tego działa jest tragiczna nie wspominając o penetracji. Najlepiej jest jak najszybciej wymienić to działo na 122milimetrowe. Tu dopiero zaczyna się przyjemna gra SU-152. Działo 122mm przeładowuje się poniżej 7 sekund z dosyłaczem. Rozrzut działa wciąż nie jest najlepszy a i czas namierzania jest na poziomie 2,9 sekundy. Mimo to dzięki szybkiemu przeładowaniu i obrażeniach na poziomie 400 stajemy się maszynką do niszczenia. Wszystkie inne czołgi 7 tieru stają się tak naprawdę łatwą do upolowania zwierzyną. Musimy jedynie dobrze się ustawiać na mapie i wykorzystywać krzaki do ukrywania się. 

SU-152
Wskazówka - Najczęstszym błędem popełnianym przez graczy na randomkach jest gra podstawowym działem 152mm. Ludzie uważają że trafienie za 700 jest znacznie lepsze niż działo, które przeładowuje się szybciej i zadaje 400 obrażeń. Od razu pisze wam, że nie warto grać 152mm. Działo to ma tragiczną penetracje na poziomie 131. Każdy ciężki czołg od przodu zrykoszetuje nasz strzał. Czas przeładowywania tego działa to około 16 sekund co oznacza, że 122mm jest wstanie wystrzelić spokojnie dwa pociski zadające 800 obrażeń. 

Ze względu na spory rozrzut jak na niszczyciel czołgów warto jest ustawiać się na 2 linii. Wykorzystywać florę i tereny zalesione do ukrywania się. W miastach można współpracować z średnimi czołgami które odwracają uwagę przeciwników. Przykładem może tu być Himmelsdorf gdzie możemy ustawić się na F lub J dwa a czołg średni objeżdża przeciwnika z prawej. Nie zależnie od tego co wybierze przeciwnik zostanie ostrzelany. Oczywiście wszystko zależy od sytuacji na mapie. W przypadku gry na otwartych mapach lepiej jest się trzymać skał lub innych przeszkód gdzie będziemy mogli się chować. SU-152 ma słaby pancerz praktycznie każdy strzał w nas to penetracja dlatego nie polecam ustawiania się na pierwszej linii. Nie jest to niszczyciel, który może szturmować przeciwników mimo szybko przeładowującego się działa. 
        Mobilność czołgu jest stosunkowo słaba mimo że maksymalna prędkość wynosi 43km/h to obrót czołgu już zaledwie 20 stopni na sekundę. To oznacza że na bliski kontakt zostaniemy objechani i zniszczeni a my nic nie zrobimy. Cofanie się jest naprawdę powolne (11km/h). Wielu graczy popełnia błąd i wyjeżdża na przeciwnika po czym nie są wstanie się szybko wycofać. Warto jest od razu zastanowić się nad tym i nie popełniać takich błędów.  Pisząc o mobilności muszę również wspomnieć o charakterystycznej wadzie dla całej serii SU. Czołgi te mają problemy z jazdą pod górkę, gdzie ich prędkość drastycznie spada. Kolejną wadą tej serii jest niski i płaski profil przez co czołgi te mają problem z opuszczaniem lufy. Grając SU-152 należy unikać wzniesień bo nie będziemy mogli skutecznie prowadzić ognia. Tu jako przykład mogę przytoczyć mapę "Westfield", SU-152 ma wielkie problemy na tej mapie i ciężko jest nam się dobrze ustawić. Tak naprawdę nasza rola na tej mapie ogranicza się do kampienia bo nic więcej nie zrobimy. 

 
SU-152 World of Tanks "Westfield"

Jeżeli chodzi o wyposażenie to dosyłacz jest obowiązkiem na tym czołgu. Siatka maskująca również się przyda chodź wychylanie działa na boki jest ograniczone. Jako ostatni moduł polecam wentylacje. Perki należy wybierać podobnie jak na każdym innym niszczycielu czołgów. Szósty zmysł plus kamuflaż. W późniejszych etapach warto jest wziąć narzędzia i perki wspomagające nasz styl gry. 

Na zakończenie napisze, że ten czołg być może nie jest najlepszym 7 tierem ale sprawia dużo przyjemności. To co zaobserwowałem to fakt, że wszystkie rosyjskie czołgi bardzo dobrze wpasowują się do zaistniałych sytuacji. Są to czołgi najbardziej uniwersalne a SU-152 nie jest tu wyjątkiem. Czołg ten sporo wybacza i sterowanie nim nie powinno przysporzyć problemów. Jedynie granie z 152mm jest zmorą. 

SU-152 Screen

sobota, 14 lutego 2015

T57 Heavy (HT) Recenzja | World of Tanks

 T57 Heavy to autoloader w szeregach Stanów Zjednoczonych. Jest to nie typowy czołg, który po dodaniu do gry World of tanks był maszynką do niszczenia przeciwników. Napisałem był ponieważ w późniejszych paczach WG wzięło się za nerfienie tego czołgu. W tym wpisie przybliżę dzisiejsze możliwości T57 HT. 

T57 Heavy

T57 Heavy to czołg, który budzi mieszane uczucia. Wynika to głównie z braku plusów, które prezentują chociażby czołgi AMX. Pisze tu o mobilności tych czołgów względem ich pancerza. T57 od początku gry nie posiadał praktycznie pancerza a i mobilność tego czołgu również nie jest najlepsza. Prędkość maksymalna wynosi 35km/h a cofanie zaledwie 12km/h, jak widać czołg ten nie jest tak szybki jak AMX-y. Muszę tu jednak napisać, że mobilność jest wystarczająca do walki z innymi ciężkimi czołgami. Najlepszym przykładem są walki z niemieckimi ciężkimi czołgami, które mają wielkie problemy z T57 heavy. Możemy krążyć dookoła nich.


Jak widać na powyższych zdjęciach E100 został zniszczony na jeden magazynek gdy miał 54% HP a ja nie zostałem ani razu trafiony. Zupełnie inaczej wygląda walka z średnimi czołgami, gdzie często to my stajemy się zwierzyną. Wynika to nie tylko ze słabej mobilności ale również ze słabego namierzania i rozrzutu działa co powoduje częste rykoszety. Tu mogę przytoczyć przykład rosyjskich medów, które staramy się trafić w dolną płytę lub dolną część przedniego pancerza (T62A). Zamiast penetracji okazuje się, że zniosło nam pocisk na główny panel przedniego pancerza. Każdy rykoszet dla T57 jest zabójczy, 22 sekundy przeładowania po wystrzeleniu magazynku powoduje natychmiastowy szturm na nas. W takich sytuacjach możemy jedynie liczyć na dobrą pomoc towarzyszy. Działo T57 heavy mimo dobrych obrażeń (400) i szybkiego przeładowywania między pociskami (2 sekundy) bardzo wolno się namierza co powoduje problemy przy walce na dalsze odległości. Tak naprawdę musimy wyjechać i czekać by mieć pewność, że trafimy przeciwnika a w tym samym czasie to przeciwnik strzela do nas. Oznacza to, że ten czołg nie ma tak naprawdę plusów. Ktoś, może powiedzieć, że jest dobrze zbalansowany. Nie jak dla mnie ten czołg stał się ciężarem dla teamu. Po ostatnim patchu można zauważyć, że WG zaczęło poprawiać ten czołg. Pancerz został nie znacznie poprawiony i jest lepszy niż ten na AMX-ach. Wciąż jednak uważam, że ten czołg jest stosunkowo słaby i tylko w konkretnych sytuacjach jest przydatny.

Ustawianie się T57 pod kątem jest bez celowe. Na rykoszety możemy jedynie liczyć na przednim pancerzu lub wieży. 30 stopni na sekundę wynosi obracanie czołgu czyli tyle samo co AMX-y (autoloadery). Jak już wcześniej pisałem ciężko jest znaleźć coś unikalnego w tym czołgu. Jedynie ładowanie pocisków co 2 sekundy jest warte uwagi. Grając tym czołgiem najlepiej jest zrobić jak najszybciej szósty zmysł co pozwoli nam unikać ostrzału. Jako następne perki warto jest zrobić zarówno kamuflaż jak i narzędzia. Autoloadery są najczęściej eliminowane po przez zerwanie im gąsienic. Bez pancerza unieruchomione na otwartym terenie są kompletnie bezużyteczne. Jedynie dość wcześnie na strzelcu warto jest zrobić strzał z biodra oraz strzelanie podczas obrotu wieży. Jeżeli chodzi o moduły obowiązkowe jest zamontowanie skupiacza i stabilizatora. Dodatkowo może wyposażyć czołg w wentylacje co również poprawi nie znacznie statystyki. Bez modułów nie ma co grać tym czołgiem ale to samo można powiedzieć o każdym czołgu 10 tieru.  

Ciężko jest określić role tego czołgu z jednej strony jest to czołg ciężki, który powinien trzymać przeciwników i brać udział w walkach na pierwszej linii. Z drugiej strony czołg ten nie ma pancerza a jedynie szybko przeładowujące się działo o dobrych obrażeniach nie nadające się do walki na dalekie odległości. Osobiście nazwałem T57 Heavy jako czołg wsparcia bezpośredniego, który porusza się między pierwszą a drugą linią i głównie stara się wspierać zespół. Czołg ten świetnie spisuje się gdy ktoś odwraca uwagę przeciwnika. W takich momentach możemy wyjechać i wystrzelić cały magazynek. Niestety to samo można powiedzieć o Francuskim AMX 50B. Jeżeli zastanawiacie się co wybrać czy T57Heavy czy może AMX 50B to polecam to drugie. AMX jest znacznie lepszy i pod względem mobilności jak i w strzelaniu do przeciwników. 

Na zakończenie chciałem napisać że T57 HT nie jest tak tragiczny ale względem swojego konkurenta wypada blado. Po za szybkim przeładowywaniem pomiędzy pociskami nie posiada żadnych plusów. Czołg ten jest świetny jedynie w konkretnych sytuacjach i w walce z konkretnymi czołgami, które są wolniejsze od nas. W innych sytuacjach możemy jedynie wspierać swój zespół i starać się unikać ostrzału. 
T57 Statystyki

A tu screen z innej bitwy, pozycjonowanie bokiem oczywiście nic nie dało ale pozwoliło uniknąć ostrzału od artylerii.
T57 Heavy World of Tanks

piątek, 13 lutego 2015

Ciężki tydzień - planowane wpisy

W tym tygodniu planowałem dodać jeszcze z dwa artykuły o czołgach, jednak że nie znalazłem odpowiedniej ilości czasu by to zrobić. W sobotę postaram się dodać dwa nowe artykuły.

Artykuły będą dotyczyć T54 heavy oraz SU152. W przyszłości planuje zrobić kilka wpisów o ogólnych taktykach na mapach dla randomek. Pewnie wielu z was zna podstawowe taktyki i gdzie jechać jednak wciąż można znaleźć graczy, którzy są zagubieni. Artykuły o taktyce mają na celu pomóc tym graczom a i może bardziej doświadczeni gracze znajdą jakieś wskazówki dla siebie.

Mam nadzieje że będą to interesujące wpisy i zachęcam do odwiedzania mojego bloga.

poniedziałek, 9 lutego 2015

AMX 50 120 czołg ciężki - Opis i wskazówki

Po małej przerwie postanowiłem napisać artykuł o francuskim AMX 50 120, który jest ciężkim czołgiem tieru 9 w grze World of Tanks. AMX 120 jest autoloaderem podobnie jak jego poprzednik. Czołg ten to tak naprawdę coś pośredniego między czołgami średnimi a ciężkimi. Wynika to z bardzo słabego pancerza ale dużej sile ognia i mobilności. 

AMX 50 120 Czołg ciężki
Opis 

Pancerz tego czołgu jest naprawdę słaby, okazjonalnie uda nam się odbić pociski przeciwnika jednak następuje do bardzo rzadko i dotyczy głównie wieży. Na znacznie większą uwagę natomiast zasługuję mobilność tego czołgu, która jest na poziomie pojazdów średnich. Tak naprawdę to właśnie w roli predatora ten czołg spisuje się najlepiej. Grając AMX 50 120 należy ciągle się przemieszczać i wyskakiwać w różnych sektorach. Mimo to wielu graczy popełnia błąd i gra tym czołgiem jak typowym medem. Rashuje na wysunięte pozycje i bardzo szybko ginie. A wystarczy potraktować ten czołg jako wsparcie, które chowa się albo za ciężkimi czołgami albo wspiera czołgi średnie z półdystansu.  

Tu muszę zacząć pisać o świetnym dziale. AMX 50 120 posiada działo 120mm z magazynkiem. Czas przeładowania tego działa to około 33 sekund. Czas ładowania poszczególnych pocisków to 2,73 sekundy. Wielu graczy od razu chce wypluć cały magazynek w przeciwnika, tracąc możliwości taktyczne tego czołgu. 120-dziestka pozwala na wystrzelenie dwóch pocisków w przeciwnika a następnie flankowanie go z drugiej strony gdy inny czołg nam pomaga. Możliwości jest tak naprawdę sporo i zależą one od sytuacji. Innym przykładem jest współpraca z E-75 lub ST-1 gdzie chowamy się za tymi czołgami. Gdy przeciwnik odda strzał wyjeżdżamy a następnie oddajemy dwa własne strzały i się chowamy. W ten sposób możemy eliminować przeciwników bardzo skutecznie. Kolejnym błędem popełnianym przez graczy jest wyjeżdżanie przed szereg tylko po to by wyeliminować szybko jednego przeciwnika. Po czym liczą na szczęście, że uda im się wrócić do swojego teamu. Niestety w 80% kończy się to zniszczeniem naszego czołgu. Poruszanie się samemu tym czołgiem jest szczytem egoizmu. Znacznie lepsze efekty uzyskamy wspierając team jako czołg o dużej mobilności i świetnym dziale. 

Do minusów tego działa należy jego długi czas mierzenia - 3 sekundy. Od razu należy brać to pod uwagę i wybierać przeciwników, którzy są już związani walką z kimś innym. Dzięki temu będziemy mieli czas na poprawne wymierzenie a dodatkowo biorąc pod uwagę mobilność tego czołgu z pewnością ten minus nie będzie poważną przeszkodą nawet jeżeli spowalnia nas, nasz zespół. 

AMX 50 120 World of Tanks
Dane

Pancerz
Nadwozie - 100/80/60
Wieża - 100/80/60

Działo
Kaliber - 120mm
Obrażenia - 400/400/515
Penetracja - 257/325/65
Szybkostrzelność - 5,33 r/m (rounds/min - pociski na minute)
Celność - 0,35 m
Szybkość namierzania - 3 s
Kąt pozycjonowania działa: -6 stopni / +8 stopni

Mobilność
Prędkość maksymalna - 65km/h 
Prędkość cofania - 20km/h
Prędkość obrotu - 30 stopnie na sekundę
Prędkość obrotu wieży - 32 stopnie na sekundę

Zasięg widzenia
390m

Słabe punkty / Weak spots


AMX 50 120 Weak spots

Plusy
  • Świetne działo 120mm z czterema pociskami w magazynku.
  • Mobilność na poziomie czołgów średnich.
  • Dobrze się sprawdza jako czołg wsparcia.
  • Szybki obrót wieży jak na czołgi ciężkie - 32 stopnie na sekundę.
Minusy
  • Bardzo słaby pancerz.
  • 33 sekundy przeładowania magazynku.
  • Słabe pozycjonowanie działa (Podnoszenie i opuszczanie lufy)
  • Magazynek, który może zostać uszkodzony strzałem w  pancerz frontalny.
  • Słaba celność działa w ruchu.
  • Duży profil czołgu. Łatwy do trafienia
Wskazówki

Jak już pisałem czołg ten świetnie sprawdza się jako wsparcie. Przemieszczając się należy pomagać naszemu zespołowi. Niczym predator wyskakiwać w różnych sektorach mapy i ostrzeliwać przeciwnika. 

Zależności od sytuacji można współpracować z czołgami ciężkimi, które będą dla nas osłoną. Wyjeżdzać, oddać z dwa strzały za nim przeciwnik przełąduję i się chować. Wykorzystywać skupienie przeciwnika na innych ciężkich czołgach by samemu flankować przeciwnika.

Grając AMX 50 120 nie należy bez sensownie rashować tylko po to by zdobyć jednego zabitego. Często w takiej sytuacji i my zostaniemy wyeliminowani. Grając mądrze i trzymając się drugiej linii znacznie lepiej pomożemy zespołowi a i sami zrobimy lepsze statystyki.

AMX nie nadaje się do siedzenia w jednym miejscu, głównie przez brak pancerza. Należy wykorzystywać prędkość tego czołgu i uciekać przeciwnikom. Często zmieniając przeszkody, za którymi się chowamy. 

120-dziestką należy zajmować pozycje gdzie będziemy mogli szybko się przemieścić do następnego punktu lub z flankować przeciwnika. 325 penetracji od boku powoduje, że ten czołg jest bardzo niebezpieczny. 

Perki i wyposażenie

Jako pierwszy perek polecam narzędzia po za dowódcą, który powinien wybrać szósty zmysł. Najczęściej AMX-y są eliminowane po przez zerwanie im gąsienic. Stojąc na wystawionej pozycji bez pancerza jesteśmy bardzo łakomym kąskiem. Jak by było tego mało większość graczy zmieni cel na nas bo zdaje sobie sprawę jakie zagrożenie stanowi AMX 50 120. 

Jako drugi perek w zależności od naszego stylu gry możemy wybrać albo braterstwo albo kamuflaż by przeciwnik dostrzegał nas z opóźnieniem. Należy wziąć poprawkę na to, że cały czas będziemy w ruchu i kamuflaż przyda nam się dopiero gdy zwiadowcy przeciwnika zostaną wyeliminowani.

Jako trzeci perek u dowódcy warto jest wziąć "Jack of all trades" czyli dowódca może zastąpić jednego z rannych członków. U pozostałych można wziąć strzał z biodra i tym podobne poprawiające techniczne aspekty czołgu. 

Podsumowanie perków

Skill 1 - Szósty zmysł, narzędzia.
Skill 2 - Braterstwo lub kamuflaż na całej załodze
Skill 3 - Jack of all trades, strzał z biodra, hamowanie sprzęgłem  itp

Wyposażenie

Enhanced Gun Laying Drive - lub - Wet Ammo Rack
Vertical Stabilizer
Improved Ventilation



World of Tanks AMX 50 120 Heavy Tank

środa, 4 lutego 2015

Sturer Emil niemiecki niszczyciel czołgów - Opis i wskazówki

Sturer to prototyp specyficznego niszczyciela czołgów 7 tieru w world of tanks. Czołg ten charakteryzuje się działem o dużym kalibrze 128mm. Szczerze mówiąc to jedyna zaleta tego czołgu reszta to już same wady. 

Sturer Emil

Opis

Opis zacznę od minusów tego czołgu. Sturer Emil praktycznie nie posiada pancerza. Każdy strzał oddany w nas to penetracja. Sprawdzanie weak spotów na tym czołgu jest bez celowe. Jak by było tego mało czołg ten posiada otwartą konstrukcję przez co ostrzał pociskami burzącymi jest zabójczy. Profil tego czołgu jest duży i przeciwnik nie ma problemów z trafieniem. Zalecam jak najszybsze zrobienie perka - kamuflaż na całej załodze.

Mobilność Sturer-a w łagodnych słowach można określić jako słabą. Bardzo wolno przyśpiesza i się cofa. Prędkość maksymalna to zaledwie 25km/h. Ciężko jest więc nazwać ten czołg demonem prędkości. Szybkość obrotu czołgu wynosi 30 stopni co nie jest aż tak tragiczne.

Działo podstawowe Emila to 10,5 cm Kanone 18, które zadaje 300 obrażeń. Działo to przeładowuje się nie znacznie szybciej od swojego następcy w tym czołgu. Penetracja 105mm jest niska jak na tier 7, od przodu wynosi 169. Nawet IS na 122mm dziale ma penetracje na poziomie 175. Zalecam szybko zamienić to działo na większego brata - 128mm-ilimetrowego. 

128-ka to działo tieru 9 co jest największą zaletą tego czołgu. Należy również wspomnieć, że na wytrenowanej załodze i z dosyłaczem przeładowanie to 11,91s. Podstawowe obrażenia jakie zadajemy tym działem to około 500. Penetracja jest fantastyczna i wynosi 231 od przodu. Jest to chyba najlepszy wynik wśród czołgów 7 tieru. Opuszczanie lufy w tym czołgu jest bajeczne  i wynosi -15 stopni. W praktyce oznacza to że możemy stawać na górkach i prowadzić skuteczny ogień. Niestety wychylanie działa na lewo i prawo jest mocno ograniczone co powoduje, że musimy przemieszczać cały czołg. Minusem tego działa z pewnością jest jego celność. Osobiście uważam, że celność jest najważniejszym współczynnikiem dla niszczycieli czołgów. W Sturer Emil wynosi ona 0,36m. Kolejnym minusem jest liczba pocisków, których możemy zabrać jedynie 15.

Dane


Pancerz
Nadwozie - 50/30/30

Działo
Kaliber - 128mm
Obrażenia - 490/490/620
Penetracja - 231/231/65
Szybkostrzelność - 4,35 r/m (rounds/min - pociski na minute)
Celność - 0,36 m
Szybkość namierzania - 2,5 s
Kąt pozycjonowania działa: -15 stopni / +10 stopni

Mobilność
Prędkość maksymalna - 25km/h 
Prędkość cofania - 12km/h
Prędkość obrotu - 30 stopnie na sekundę

Zasięg widzenia
400m

Plusy
  • Świetne działo 9 tieru.
  • Doby zasięg widzenia.
  • Możliwość opuszczania lufy do -15 stopni
  • Świetny współczynnik penetracji.
 Minusy
  • Wolny.
  • Duży profil czołgu - łatwy do trafienia.
  • Otwarta konstrukcja podatna na pociski burzące.
  • Słabe wychylanie działa na lewo i prawo - ciągle trzeba się obracać co powoduje utratę bonusu do ukrycia się.
  • Brak pancerza. 
  • Mała liczba pocisków - 15
Sturer Emil - World of Tanks
 Wskazówki 

Załogę Sturer Emil ze względu na brak pancerza w tym czołgu należy wyposażyć jak najszybciej w perek - kamuflaż.

Grając Emilem należy zachowywać dystans, wykorzystywać krzaki do ukrywania się i wyczekiwać na przeciwnika.  Celność działa nie jest najlepsza i często będzie nam znosić pociski jednak jest to lepsze niż zostać zniszczonym w kilka sekund. Sturer jest bardzo łakomym kąskiem i po wyświetleniu większość graczy zmieni swój cel na nas.

Czołg ten nadaje się jedynie do obrony. Bardzo często zdarzy się że nie zdążymy dojechać do lepszych miejsc, w których będziemy mogli wspierać swój zespół. Dlatego lepiej wziąć to pod uwagę i od razu kierować się na pozycje obronne nie wysunięte zbyt daleko. 

Warto jest wykorzystywać możliwość bardzo dobrego opuszczania lufy. Stawać na górkach i miejscach gdzie przeciwnik nas się nie spodziewa. Sturer Emil jest jedynym czołgiem, który tak drastycznie może opuszczać lufę.

Ustawianie Emila pod kątem lub szukanie innych optymalnych ustawień by uniknąć obrażeń jest bez celowe. Uratować nas może jedynie schowanie się za domem lub górką. Od razu dodam, że przy prędkości 13km/h cofania z pewnością zostaniemy przynajmniej raz trafieni, co należy od razu brać pod uwagę. Czasem lepiej jest po prostu czekać na przeciwnika za przeszkodą niż do niego wyjeżdżać.  

Wyposażenie

Dosyłacz, okulary stacjonarne, siatka.
 
 Perki 
Skill 1 - Wszyscy kamuflaż
Skill 2 - Szósty zmysł, reszta narzędzia.
Skill 3 - narzędzia, król bezdroży, skok adrenaliny i tym podobne.
  
Na zakończenie

Czołg ten należy traktować jako czystą siłę. Stać z daleka i wspierać swój zespół bardzo dużymi obrażeniami. Sturerem należy unikać bliskich kontaktów i zachowywać dystans.

niedziela, 1 lutego 2015

T 34-1 Czołg średni opis i wskazówki - World of Tanks

Chiński czołg średni T 34-1 to czołg 7 tieru w grze World of Tanks. Czołg ten jest świetnym wyborem dla ludzi, którzy potrafią grać dobrze zbalansowanymi maszynami. T 34-1 charakteryzuje się okrągłą wieżą i silnym działem.

T 34-1 Chiński czołg
Opis

Chiński czołg wyposażony jest standardowo w działo 85mm, które należy jak najszybciej zamienić. Po zamontowaniu 100mm gra tym czołgiem nabiera sensu. Działo to posiada duże obrażenia jak na czołg średni 7 tieru. W ramach balansowania nie znacznie obniżono prędkość przeładowywania. Z wytrenowaną załogą i dosyłaczem czas ładowania wynosi 7,8s. Celność działa również została pogorszona w stosunku do innych czołgów używających tego samego działa. W T 34-1 czas celowania wynosi 2.9 sekundy. Natomiast sam rozrzut to 0,42, co oznacza, że  czołg ten nie nadaje się na snajpera. Jest to czołg średni więc rzadko kiedy przyjdzie nam strzelać do przeciwników znajdujących się dalej niż 250m. 

Pancerz przedni jest stosunkowo słaby. Wszystkie frontalne ataki od czołgów z tieru 6++ spokojnie nas spenetrują. Każdy doświadczony gracz jednak zauważy, że należy ustawiać się pod kątem, co powoduje, że skuteczność naszego pancerza frontalnego wzrasta. Zwłaszcza pod ostrym kątem. Dodatkowo dodam, że należy wykorzystywać mobilność tego czołgu. Należy oddawać strzał i się przemieszczać. T 34-1 jest znacznie bardziej skuteczne kiedy jedynie obijamy przeciwników i wyskakujemy w różnych sektorach mapy. Ciągle zmieniając cele znacznie lepiej pomagamy naszemu teamowi. Czołg ten nie nadaje się do prowadzenia walki pozycyjnej. Jedynym plusem jeżeli chodzi o pancerz jest wieża. Okrągły kształt wieży sprawia że większość pocisków odbija się. Weak spoty na wieży nie są najmniejsze i z bliska łatwo jest w nie wycelować.

Mobilność Chińskiego T 34-1 jest dobra choć nie jest bez wad. Czołg ten wolno przyśpiesza jak na czołgi średnie, jednak nie jest aż tak tragicznie. Drugim minusem jest wolna jazda do tyłu, zaledwie 20km/h. Tu jednak należy dodać, że nie ma większego opóźnienia po wrzuceniu wstecznego. 

Weak Spoty / Słabe punkty

T 34-1 Weak spots / Słabe punkty

Dane 

Pancerz
Nadwozie - 60/45/40
Wieża - 170/120/60

Działo
Kaliber - 100mm
Obrażenia - 250/250/320
Penetracja - 175/235/50
Szybkostrzelność - 6,45 r/m (rounds/min - pociski na minute)
Celność - 0,42 m
Szybkość namierzania - 2,9 s
Kąt pozycjonowania działa: -5 stopni / +22 stopni

Mobilność
Prędkość maksymalna - 50km/h 
Prędkość cofania - 20km/h
Prędkość obrotu - 42 stopnie na sekundę

Zasięg widzenia
370m

Plusy

Dobry pancerz wieży i jej obrót - 44 stopni na sekundę.
Niski profil czołgu.
Dobre działo pod względem obrażeń i penetracji.
Dobry współczynnik kamuflażu.

Minusy 

Słaba celność działa powyżej 250m.
Praktycznie brak pancerza frontalnego.
Słabo przyśpiesza.
Słabe pozycjonowanie działa (kąt opuszczania działa wynosi tylko -5 stopni)
Nie nadaje się do prowadzenia naszego zespołu do ataku - Czołg wsparcia.

Wskazówki

Grając T 34-1 należy wykorzystywać mobilność i dobre działo. Wyjeżdżać w różnych sektorach mapy i pomagać innym czołgom z naszego zespołu lub dobijać przeciwników. Należy unikać starć bezpośrednich.

Chiński czołg średni dobrze nadaje się do zabawy w kotka i myszkę. Wykorzystując prędkość maksymalną i obrót czołgu możemy krążyć wokół budynków obijając przeciwników. W ostateczności możemy się przykleić do przeciwnika. Niski profil czołgu i silna wieża spowoduje, że staniemy się ciężkim orzechem do zgryzienia dla przeciwnika.  

W walkach na otwartym terenie warto jest wykorzystywać doły. Wystawiając wieże możemy prowadzić skuteczny ogień nie tracąc zbyt wiele punktów życia. 

Czołgiem tym nie należy stać w trzeciej linii. Czołg ten ma słabą celność działa. Optymalnie jest pozycjonować czołg 50-150m do przeciwnika.

Ze względu na słaby pancerz frontalny należy zawsze ustawiać się pod kątem to zwiększa skuteczność naszego pancerza. Jeżeli to możliwe należy oddać strzał i odjechać. 

World of Tanks - Chiński T 34-1
Wyposażenie

Wentylacja, Dosyłacz, skupiacz (Enhanced Gun Laying Drive)

 Perki 

Skill 1 - Szósty zmysł, pewne ręce (snap shot), Hamowanie sprzęgłem, narzędzia.
Skill 2 - Mentor, strzelec wyborowy, gładka jazda, kamuflaż.
Skill 3 - Narzędzia, narzędzia, król bezdroży, skok adrenaliny.
Skill 4 - Kamuflaż lub towarzysze broni.

Na koniec

Chiński czołg średni T 34-1 jest dobrą maszyną. Świetnie sprawdza się jako predator, który pojawia się i ostrzeliwuje przeciwnika a następnie znika za rogiem. Wykorzystując zalety tego czołgu bez problemu wykręcimy średnie obrażenia na poziomie 1600++. Jak już wspominałem czołg ten jest dobrze zbalansowany. Słaby pancerz ale dobre działo, duże obrażenia i dobra penetracja ale słaba celność. Pamiętając o tych zaletach i wadach naprawdę możemy rozgrywać dobre walki. Dodatkowo dodam screeny podsumowujące walkę, którą rozegrałem przed napisaniem tego artykułu.