piątek, 30 stycznia 2015

Foch - AMX 50 Foch (155) World of Tanks opis i wskazówki

Foch to czołg dziesiątego tieru w grze World of Tanks. W tym wpisie znajdziecie opis tego czołgu, dane techniczne i wskazówki. 

Foch - AMX 50 155
Opis

Francuski niszczyciel czołgów AMX 50 Foch (155) to jeden z lepszych niszczycieli w grze a przynajmniej był jednym z lepszych aż do czasu jego balansowania przez WarGaming.net. Charakteryzował się świetnym pancerzem przednim, małymi weak spotami oraz niesamowitym współczynnikiem obrażeń. Dzięki magazynkowi czołg ten potrafił zniszczyć każdy czołg dziesiątego tieru po za mausem bez przeładowania. 

Jak wygląda sytuacja dziś po zmianach. Otóż stopniowo wydłużono czas przeładowywania między pociskami. Początkowo czas między pociskami wynosił 2 sekundy w kolejnych paczach już 3 sekundy by w końcu skończyć na 5 sekundach. To samo tyczy się przeładowywania samego magazynku, którego czas ładowania wynosi 47 sekund. Ograniczono pozycjonowanie działa we wszystkich kierunkach. Teraz, aby wychylić działo trzeba praktycznie obracać cały czołg co powoduje że tracimy bonus do ukrycia. Pancerz Focha również został osłabiony przed zmianami nie było możliwe spenetrowanie Focha na przednich panelach. Trzeba było mierzyć we wieżyczki. Dziś większość czołgów dziesiątego tieru penetruje nas na przednim pancerzu bez potrzeby mierzenia w weak spoty. Okazjonalnie pancerz frontalny odbija pociski (chyba że mamy bardzo dobrego rolla i przez całą bitwę może się zdarzyć, że tylko na weak spotach możemy zostać uszkodzeni, jest to jednak rzadkie 1 walka na 8 może 10 walk). Mobilność Focha również została nie znacznie zmniejszona. Spowolniono obrót całego czołgu oraz jego prędkość cofania przez co po oddaniu strzału ciężko nam jest schować się przed ostrzałem od nieprzyjaciela.

AMX 50 Foch (155) - Dane techniczne

Dane 

Pancerz
Nadwozie - 180/40/40
Wieżyczki -Weak spot

Działo
Kaliber - 155mm
Obrażenia - 750/750/1100
Penetracja - 293/395/90
Szybkostrzelność - 3 r/m (rounds/min - pociski na minute)
Celność - 0,36 m
Szybkość namierzania - 3 s
Kąt wychylenia działa na boki - 12 stopni
Kąt pozycjonowania działa: -5 stopni / +12 stopni

Mobilność
Prędkość maksymalna - 50km/h 
Prędkość cofania - 13km/h
Prędkość obrotu - 30 stopnie

Zasięg widzenia
390m

 Plusy
  • Dobry współczynnik kamuflażu.
  • Duże obrażenia bezpośrednie.
  • Czynnik psychologiczny odstraszający przeciwnika.
  • Szybki obrót czołgu jak na niszczyciela.
Minusy
  • Długi czas przeładowywania między pociskami i długi czas przeładowywania magazynku.
  • Tylko pancerz frontalny.
  • Wolno przyśpiesza zwłaszcza na wzniesieniach.
  • 3 pocisk często jest misem lub rykoszetem (Zwłaszcza kiedy 2 poprzednie zadały więcej niż 1600 obrażeń)
  • Słabe wychylanie działa - trzeba przemieszczać cały czołg co powoduje utratę bonusu do ukrycia się.
  • Złote pociski nie zwiększają znacząco obrażeń.
AMX 50 Foch (155) Celowanie
 
Wskazówki

Czołg ten świetnie spisuje się w miastach. Pilnując jedną drogę gdzie nie musimy się obracać możemy wykorzystywać nasz pancerz frontalny i świetne działo. Efekt psychologiczny odstrasza większość wrogów do wyjechania bezpośrednio na Focha co pozwala nam kupić sporo czasu dla naszego teamu. 

Fochem 155 należy jeździć do przodu i do tyłu gdy przeciwnik do nas mierzy a nie mamy się gdzie schować. Ciągłe poruszanie się utrudnia wymierzenie w wieżyczki. Wpasowanie się w czas oddawania strzału przez przeciwnika i odjechanie do tyłu dodatkowo zirytuje przeciwnika. 

W walce na otwartych terenach najlepiej jest zachowywać dystans i wykorzystywać dobry współczynnik kamuflażu. Należy pamiętać jednak że często będziemy musieli się obracać by wymierzyć w przeciwnika. Dodając do tego wszystkiego długi czas mierzenia warto jest wybrać miejsca gdzie przeciwnik powinien się pojawić i tam od razu celować.

Foch ma bardzo dobry współczynnik widzenia (390m) co również należy wykorzystywać na otwartych mapach i ustawiać się jak najdalej od przeciwnika.

Warto mieć zawsze wsparcie koło siebie, po wystrzeleniu trzech pocisków jesteśmy bez broni a przeciwnik tylko na to czeka (każdy dobry gracz liczy pociski). 

AMX 50 Foch (155) może opuścić lufę jedynie o -5 stopni więc należy unikać stawania na wzniesieniach lub wyjeżdżania na przeciwnika, który ustawia się za górką. Utrata gąsienicy spowoduje, że kompletnie nic nie zrobimy i zostaniemy wyeliminowani.

Należy unikać ostrzału od artylerii - Foch przyciąga pociski artyleryjskie jak magnes. Warto jest więc stawać przy przeszkodach, za którymi będziemy mogli się schować lub szybko do nich dojechać. Zwłaszcza gdy wystrzelamy cały magazynek.

Wyposażenie

Focha warto jest wyposażyć w - Enhanced Gun Laying Drive, który skraca czas namierzania. Siatkę maskującą chodź po ograniczeniu wychylenia działa nie jest ona tak skuteczna i można ją zastąpić przyrządami poprawiającymi zasięg widzenia. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w płyty chroniące od splasha (Obrażenia obszarowe) z artylerii i od pocisków HE. Płyty znacznie obniżają kontuzje ładowniczego, który bardzo często zostaje ranny gdy przeciwnik strzela w mniejszą wieżyczkę. 

Perki

Skill - 1 - Żarówka na dowódcy, reszta kamuflaż
Skill - 2 - Kamuflaż na dowódcy, reszta narzędzia
Skill - 3 - Wszyscy brothers in Arms (Bracia broni)
Skill - 4 -  Narzędzia na dowódcy, reszta sprzęgło, Death Eye (Krytyki) i tym podobne.

środa, 28 stycznia 2015

Diablo 3 koniec sezonu 1 - kilka słów

W Diablo 3 właśnie dobiega koniec sezonu 1, data zakończenia to 3 lutego. Wraz z sezonem pierwszym pojawiło się wiele ciekawych rzeczy takich jak gemy ze specjalnymi właściwościami (Legendarne klejnoty), nowe sety czy "Greater rifts". Nie zabrakło również oczywiście list rankingowych. Gracze mogli rywalizować nie tylko pod kontem zdobywania osiągnięć ale również wykonując wyzwania jakie stawiały  przed nimi głębokie szczeliny. 


Szczelina Nefalemów - Diablo 3

Gemy (Legendarne klejnoty)

Pojawienie się w Diablo 3 legendarnych klejnotów dodających specjalne afixy jest czymś naprawdę świetnym. Klejnoty te znacznie zwiększyły różnorodność buildów ale przede wszystkim umożliwiły odpuszczanie niektórych statystyk na rzecz innych pasujących do naszego stylu gry. Większość graczy wybierało gemy, które zadają dodatkowe obrażenia dzięki temu mogliśmy odpuszczać przykładowo szybkość ataku na rzecz szybkości poruszania się. Nie zabrakło również gemów dla ludzi, którzy biegali z petami jak With Doktor czy Barbarzyńca z starożytnymi. Całość ułatwiła znacznie rozgrywkę. Wielu graczy twierdzi wręcz, że rozgrywka stała się za łatwa z czym w pewnym sensie się zgadzam. Uważam jednak, że chyba o to chodziło nic nie sprawia takiej radości jak młucenie ogromnych ilości potworów na najwyszych poziomach trudnośći i mieć poczucie, że w końcu mamy świetną postać.

Nowe Sety

Set - Legacy of Raekor

Każda klasa postaci w Diablo 3 dostała nowy set wraz z sezonem 1. Sety te były naprawdę przesadzone przykładem tu może być set barbarzyńcy - The Legacy of Raekor. Po skompletowaniu tego setu nasze obrażenia wzrastały drastycznie. 3000% obrażeń dla każdego przeciwnika trafionego szarżą, ba szarża dostawała wszystkie runy co umożliwiało nam praktycznie używać jej bez cooldown-a. Eliminacja przeciwników została skrócona do 2 sekund na niższych poziomach Udręki (Torment). Ostatecznie wszystko sprowadzało się do odpowiedniego balansu między obrażeniami a przeżyciem jeżeli chodzi o wyzwania w głębokich szczelinach. Dodając do tego wszystkiego odpowiednie klejnoty wspinanie się po rangach i szczeblach rankingowych było jedynie kwestią czasu a nie umiejętności. Od rangi 50 dopiero robiło się ciekawie. 

 Głębokie szczeliny (Greater rifts)


Głębokie szczeliny - Diablo 3

Sezon pierwszy dodał głębokie szczeliny, które miały być największym wyzwaniem i to tu gracze mieli walczyć o miejsca w rankingach. Wszystko sprowadzało się wiec do zgromadzenia przyjaciół w drużynie i eliminowaniu kolejnych fal przeciwników. Każda fala podnosiła statystyki przeciwników - ich życie i obrażenia. 

Nie zabrakło rankingów dla pojedynczego gracza. Solówki okazały się najłatwiejsze i przyciągnęły największą liczbę graczy chcących rywalizować uznając właśnie ten ranking za najważniejszy. Rozmawiając z graczami wszyscy twierdzili, że to właśnie grając samemu można pokazać jak dobra jest nasza postać i jak daleko możemy nią zajść w rankingach. Wynika to chyba z przekonania, że ktoś mógłby wspinać się dzięki kolegom z drużyny, samemu za wiele nie robiąc. W końcu liczy się miejsce w tabelce wyświetlane na stronie Blizzarda. 

Sezon 2

Blizzard już zapowiedział, że będzie drugi sezon po krótkiej przerwie od zakończenia pierwszego. Znając firmę z pewnością poświęcą ona sporo czasu na analizę danych zgromadzonych z pierwszego sezonu tak aby poprawić ewentualne błędy i niedociągnięcia. 

W nowym sezonie znów zobaczymy nowe sety, itemy legendarne no i oczywiście nowe rankingi. Dla entuzjastów wykonywania osiągnięć nie zabraknie nowych wyzwań (Achievements). Nagrodami końcowymi mają być nowe akcenty na banery. Zawsze czymś można się pochwalić ;).

     


KV-85 - Worlf of Tanks MMO | Opis i wskazówki po polsku

KV-85 World of Tanks


Gra MMO World of Tanks cały czas się rozwija. Obecnie na serwerach znajduje się nowy event "Bitwa Zimowa". Nie przedłużając dziś chciałem napisać o KV-85, który stał się najczęściej wybieranym czołgiem na kompaniach. Rosyjski czołg ciężki stał się popularny dzięki działu 122mm i dobremu pancerzowi jak na tier 6. Przed zmianami czołg ten bardzo często można było zauważyć w bitwach losowych. Dziś tę role przejęło KV-2 ze swoim przesadzonym działem 152mm. KV-85 mimo to wciąż jest jednym z lepszych czołgów do zarabiania i poprawiania statystyk dotyczących obrażeń. 

Opis 

KV-85 to następca KV-1S. Czołg ten charakteryzuje się większą mobilnością od zwykłych KV lecz słabszym pancerzem. Cała konstrukcja czołgu jest uniwersalna, 85-ka nadaje się do wielu sytuacji. Prędkość tego czołgu wynosi 34km/h przy dobrym współczynniku obrotu jak na ciężki czołg, który wynosi 28 stopni na sekundę. To samo tyczy się wieży która obraca się z prędkością 28 stopni na sekundę. Działo jest bardzo silne i zadaje 400 obrażeń lecz przeładowanie jest bardzo powolne, standardowo na nowym czołgu zajmuje ono około 25s. Minusem działa jest z pewnością kąt opuszczania, który wynosi -3 stopnie. Pancerz KV-85 jest wystarczający na tier 6 i pozwala skutecznie odbijać mniejsze pociski. Sytuacja jest gorsza w przypadku walki z tierami 7 a czasem nawet z 8, to tu my stajemy się bardzo łatwym łupem.

Dane

Pancerz
Nadwozie - 75/60/60
Wieża - 100/90/90

Działo
Kaliber - 122mm
Obrażenia - 390/390/515
Penetracja - 175/217/61
Szybkostrzelność - 3 r/m (rounds/min - pociski na minute)
Celność - 0,5 m
Szybkość namierzania - 3.6s
Szybkość obrotu wieży - 28 stopni
Kąt pozycjonowania działa: -3stopni / +23stopni

Mobilność
Prędkość maksymalna - 34km/h 
Prędkość obrotu - 28 stopnie

Zasięg widzenia
320m

 Plusy
  • Działo 122mm z bardzo dużymi obrażeniami podstawowymi i dobrą penetracją jak na tier 6.
  • Duża mobilność jak na czołg ciężki.
  • Dobry pancerz wieży, pancerz boczny pod odpowiednim kątem odbija pociski. 
  • Uniwersalność.
Minusy

  • Działo ma długi czas przeładowania, bez modyfikacji na nowym czołgu to 25s.
  • Słaby zasięg widzenia.
  • Słabe pozycjonowanie działa, praktycznie nie można go opuścić. 
  • Ciężki do ukrycia.
Wskazówki

Grając KV-85 z działem 122mm należy szybko zaopatrzyć się w dosyłacz, który skróci czas przeładowania. Dodatkowo polecam szybko wytrenować na załodze "Brothers in Arms", które również pozwoli urwać kilka procent z czasu przeładowywania i namierzania działa.

Warto również sprawdzić działo 100mm, w niektórych sytuacjach może okazać się lepsze. 100mm pozwala na szybszą grę i lepiej nadaje się do rashowania. 

85-ką z ciężkim działem warto jest zachowywać dystans i wyczekiwać na przeciwnika, spokojnie oddając strzały i chowając się aby przeładować. Po osłabieniu ten czołg stał się bardziej wsparciem ogniowym niż podstawowym czołgiem, który prowadzi swój team do ataku. Dobrze nadaje się do obrony. W przypadkach kiedy strasznie znosi nam pociski należy skracać dystans. KV-85 z 122mm można wtedy określić jako czołg oportunista, który czeka na dogodną sytuacje by jednym strzałem zniszczyć lekkie i średnie czołgi. 

 Czołgiem tym należy unikać walki 1 na 1. Zawsze należy poruszać się z innymi czołgami. Długi czas przeładowania powoduje, że po zadaniu z 400 dmg przeciwnikowi i nie zniszczenie go to my stajemy się ofiarą.

Unikanie górek i wzniesień jest bardzo istotne dla tego czołgu. Niemożliwość opuszczania lufy (-3 stopnie) powoduje, że jedynie na płaskim terenie możemy prowadzić skutecznie ogień.

 Na zakończenie

KV-85 to czołg, który warto jest zatrzymać w garażu. Zapewnia on dobrą zabawę dzięki mobilności i dobremu działu. W walkach z niższymi tierami możemy niszczyć przeciwników jednym strzałem. Uniwersalność tego czołgu z pewnością przypadnie do gustu wielu graczom.

piątek, 23 stycznia 2015

Hellcat niszczyciel czołgów - World of Tanks

Hellcat - World of Tanks


Amerykański niszczyciel czołgów stał się jednym z najatrakcyjniejszych czołgów w grze. Przed zmianami czołg ten był najczęściej wybierany na kompanie zaraz po KV-1S/KV-85. Swoją sławę zawdzięcza dużej mobilności i bardzo dobremu działu. Wielu graczy z pewnością stwierdzi, że ten czołg nie raz decydował o wygranej bądź przegranej podczas potyczek.

Dane

 

Pancerz
Nadwozie - 12/12/12
Wieża - 25/12/12

Działo
Kaliber - 90mm
Obrażenia - 240/240/320
Penetracja - 160/243/45
Szybkostrzelność - 7.06 r/m (rounds/min - pociski na minute)
Celność - 0,35m
Szybkość namierzania - 1.7s
Szybkość obrotu wieży - 16 stopni
Kąt pozycjonowania działa: -10stopni / +20stopni

Mobilność
Prędkość maksymalna - 72km/h 
Prędkość obrotu - 30 stopnie

Zasięg widzenia
370m


Opis

 
 M18 Hellcat to bardzo unikatowy niszczyciel, którego maksymalna prędkość wynosi 72km/h, dzięki czemu jest on najszybszym niszczycielem czołgów w grze. Działo tego czołgu to 90mm AT Gun M3, które jest jednym z najbardziej skutecznych dział. Pancerz tego czołgu jest bardzo słaby dlatego należy wykorzystywać mobilność czołgu do unikania ostrzału przeciwnika. Hellcat często jest wykorzystywany do świecenia czyli wykrywania przeciwników oraz flankowania. Minusem jest powolny obrót samego czołgu a w szczególności jego wieży.

Plusy


  • Dobry współczynnik kamuflażu.
  • Dobre pozycjonowanie działa (kąt).
  • Dobry zasięg widzenia.
  • Bardzo dobry współczynnik celności, i czasu celowania.
  • Duża mobilność

Minusy


  • Bardzo słaby pancerz.
  • Niski współczynnik obrażeń na minute.
  • Wolny obrót czołgu oraz wieży.

Wskazówki


M18 to bardzo skuteczny snajper z możliwością odgrywania ograniczonej rolli zwiadowcy. Sama rozgrywka tym czołgiem wymaga od nas myślenia. Czołg ten jest bardzo łatwo zniszczyć przez co odpowiednie pozycjonowanie czołgu na mapie i dopasowywanie się do sytuacji jest bardzo istotne. W zależności od teamu musimy podjąć decyzje czy lepiej jest wspierać ciężkie czołgi ostrzałem z daleka czy może zając wysuniętą pozycje i świecić a następnie w odpowiednim momencie przyłączyć się do ataku.

Grając M18 Hellcat należy cały czas zachowywać ostrożność. Zachowywać dystans do swoich przeciwników ze względu na powolny obrót wieży i powolne przeładowanie działa. Po patchu 9.0++ cofanie tego czołgu zostało ograniczone do 10km/h co znacząco zredukowało możliwość unikania ognia przeciwnika.

Amerykański niszczyciel czołgów dobrze sprawdza się na nierównym terenie. Warto jest wykorzystywać wzniesienia, na których stając możemy prowadzić ogień a następnie szybko się cofając unikać ostrzału. Największe zagrożenie dla naszego czołgu stanowią zwiadowcy, którzy mogą łatwo nas wymanewrować. Należy unikać sytuacji w zwarciu hellcatem, w takiej sytuacji najlepiej jest wykorzystać swoją prędkość i uciec przeciwnikowi. Prędkość tego czołgu pozwala również wciągać przeciwników w pułapkę. M18 jest bardzo łakomym kąskiem dzięki temu przeciwnik często rzuca się bez myślenia by nas zniszczyć. Dobry gracz wykorzysta to na swoją korzyść i sprowadzi przeciwnika pod swoje ciężkie czołgi lub inne niszczyciele. 


Hellcat niszczyciel czołgów USA


Na zakończenie


Nie polecam tego czołgu osobą, które chcą jedynie na siłę niszczyć przeciwnika. Czołg ten w frontalnym zwarciu nie ma szans. Polecam ten czołg natomiast osobą, które są bardziej wymagające. Osobą myślącym i potrafią się przystosowywać do sytuacji na mapie. Lubiącym precyzyjnie trafiać swój cel a następnie się wycofywać by na koniec walki dobić przeciwnika.

czwartek, 15 stycznia 2015

T34 Heavy USA Tank - MMO World of Tanks


T34 Heavy

 T34 to prototyp amerykańskiego ciężkiego czołgu, który wyposażony jest w działo 120mm. Czołg ten zyskał wielkie uznanie wśród graczy World of Tanks. Dzięki dużym obrażeniom bezpośrednim czołg ten zajmuje pierwsze miejsce wyprzedzając IS-3 pod tym względem. Niestety od pacza 0.7.3 czołg ten został osłabiony w ramach balansowania gry. Wydłużono czas namierzania działa a sam czołg bardzo często jest wrzucany do walk z tierami 10. 

Głównym zadaniem T34 jest wspieranie swojego oddziału niszczącą siłą ognia. Czołg ten nie posiada świetnego pancerza przez co nie nadaje się do prowadzenia ataku. Najlepiej sprawdza się jako czołg utrzymujący pozycje defensywne. Największą zaletą tego czołgu jest jego wieża i działo. 

Dane

 

Pancerz
Nadwozie - 102/76/51
Wieża - 279/127/203

Działo
Kaliber - 120mm
Obrażenia - 400/400/515
Penetracja - 248/297/60
Szybkostrzelność - 4 r/m (rounds/min - pociski na minute)
Celność - 0,35m
Szybkość namierzania - 3,4s
Szybkość obrotu wieży - 18stopni
Kąt pozycjonowania działa: -10stopni / +15stopni

Mobilność
Prędkość maksymalna - 35km/h 
Prędkość obrotu - 22 stopnie

 

Plusy

 

  • Praktycznie niezniszczalna wieża.
  • Świetne działo z dobrą penetracją i celnością.
  • Dobre pozycjonowanie działa (kąt podnoszenia i opuszczania lufy).
  • Bardzo dobrze nadaje się do trzymania przeciwników.
  • Świetna skuteczność podczas walk w których wystawiamy jedynie wieżę.

Minusy 

  • Długi czas namierzania działa.
  • Długi czas przeładowania działa (niski DPM)
  • Przemieszczenie działa drastycznie rozbija fokus namierzania.
  • Słaby pancerz przedni jak na ciężki czołg.
  • Wolny obrót wieży

Wskazówki

 

 Ze względu na słaby pancerz frontalny czołg ten nie nadaje się do prowadzenia ataku bezpośredniego. Należy szukać walk, w których będziemy mogli wystawić jedynie wieże. Działo T34 jest jednym z lepszych w grze potrafi nawet spenetrować tier 10. Odpowiednie pozycjonowanie tego czołgu pozwala na poradzenie sobie z każdym przeciwnikiem. Każdy gracz, który posiada T34 powinien zainwestować w Vertical Stabilizer i Gun Laying Drive dla przyspieszania namierzania działa.

Mobilność tego czołgu jest ograniczona. Z pewnością nie należy wpychać się pomiędzy kilku przeciwników. Wieża T34 również jest powolna przez co wielkie zagrożenie dla tego czołgu stanowią lekkie czołgi, które mogą kręcić się wokoło nas i zadawać nam obrażenia. Tak naprawdę ten czołg nadaje się jedynie do obrony!. 

Należy unikać artylerii, która bardzo szybko może zniszczyć ten czołg. Szukać sprzyjającego nam terenu gdzie będziemy mogli ukryć nadwozie. Dzięki dobremu pozycjonowaniu działa możemy stawać na górkach i prowadzić skuteczny ogień.

Na koniec

 

T34 to bardzo silny czołg. Doświadczeni gracze powinni szukać rozwiązań pośrednich pozwalających zbalansować minusy i plusy tego czołgu. Wykorzystywać przede wszystkim siłę swojego działa i cierpliwie czekać na przeciwnika. 

wtorek, 13 stycznia 2015

E 25 Niszczyciel czołgów


E 25 Niszczyciel czołgów

Niszczyciel czołgów E 25 ma być wycofany całkowicie 15 stycznia ze sprzedaży. Głównym powodem jaki podali developerzy jest duża liczba tych pojazdów. Okazało się że coraz więcej graczy zakupuje ten czołg premium. Pytanie więc brzmi czy jest on naprawdę tak dobry?

Plusy

  • Świetny współczynnik kamuflażu
  • Duża prędkość maksymalna jak i szybkość obrotu czołgu (Duża mobilność)
  • Szybko przeładowujące się działo o dużej celności - 150 obrażeń w 2.5 sekundy, pozycionuje ten czołg pod względem DPM (obrażenia na minute) na 3 miejscu.
  • E 25 jest małe i niskie przez co jest ciężkie w trafieniu zwłaszcza podczas ruchu.
  • W ciężkich sytuacjach może być traktowane jako zwiadowca.
  • Łatwość atakowania od boku i tyłu 
Minusy

  • Działo piątego tieru o niskim współczynniku penetracji - 150 AP.
  • Pociski premium kosztują około 2k kredytów nie zwiększając zbytnio szans an penetracje.
  • Jako tier 7 ma problemy z ciężkimi czołgami tieru 8 (Frontalny atak).
  • Słaby pancerz.
  • Niskie obrażenia bezpośrednie.
Opis

Niemiecki niszczyciel czołgów okazał się jednym z lepszych pojazdów do poprawiania statystyk swojego konta. Wielu pokochało ten czołg za swoją mobilność. Maksymalna prędkość tego czołgu wynosi 65 Kmh co oznacza że jest na tym samym poziomie co u lekkich czołgów. Szybkość obrotu tego czołgu wynosi 40 stopni. 

Działo E 25 jest dobre i za razem słabe. Dobre ponieważ szybkość prowadzenia ognia wynosi 20rpm. Namierzanie tego działa to 1.5 sekundy a celność wynosi 3.0 co chyba jest najlepszym współczynnikiem w grze. Słabe ponieważ jego penetracja to zaledwie 150 na standardowych pociskach.

Pancerz w tym czołgu praktycznie nie istnieje 50/30/30. Przeżycie tego czołgu głównie zależy od jego mobilności i możliwości ukrycia się. Każdy gracz powinien jak najszybciej rozwiać umiejętności kamuflażu na członkach załogi. Przedni panel pancerza jest pochylony co okazjonalnie pozwala na odbicie pocisku.

Wielkość czołgu jest naprawdę mała dzięki czemu ma wysoki współczynnik ukrycia się.

Na zakończenie 

Czołg ten jest świetny jako cichy zabójca. Bardzo łatwo możemy się ukryć i zaczekać aż przeciwnik się wystawi. Wykorzystując mobilność tego czołgu możemy zajmować dogodne dla nas pozycje. W zależności od sytuacji możemy prowadzić ogień z daleka lub szybko się przemieszczać i okrążać przeciwnika. E 25 może być wykorzystywane jako zwiadowca.



sobota, 3 stycznia 2015

WZ-111 Recenzja

   Zabierając się do tego artykułu chciałem rozegrać jak najwięcej walk WZ-111. Czołg ten zdobyłem około dwa tygodnie temu. Rozgrywając ponad 200 walk wydaje mi się, że całkiem nieźle poznałem ten czołg i dlatego postaram się przedstawić jego zalety jak i wady.
   
Walka tym czołgiem nie należy do najłatwiejszych ze względu na słabe działo. Celność działa jest naprawdę słaba podobnie penetracja. Bardzo często zdarza się, że trzeba załadować złoty pocisk by cokolwiek zrobić. Najlepszym przykładem jest walka z IS6, którego nie możemy spenetrować nawet na weak spotach. Jedynym sposobem na uszkodzenie tego czołgu bez złota (Oczywiście o ile nie mamy dobrego rolla) jest górna cześć wieży. Często jednak dobra pozycja przeciwnika lub jego doświadczenie (ciągłe poruszanie się uniemożliwiające wycelowanie) nie pozwala nam na uszkodzenie IS-6. Innym przykładem jest celowanie w czołgi, które ustawiają się do nas pod odpowiednim kontem, nie mam namyśli tu celowania w boczny pancerz lecz przednią dolną płytę, której praktycznie w żadnym czołgu nie spenetrujemy (sytuacje, w których innymi czołgami normalnie byśmy spenetrowali). Celowanie w boczny pancerz czołgu, który jest do nas bokiem co jakiś czas również skończy się brakiem penetracji. Osobiście miałem kilka sytuacji w których odbiłem się od bocznego pancerza.
   WZ jest płaskie a ruchliwość działa jest mocno ograniczona. Grając tym czołgiem cały czas trzeba pamiętać by poruszać się po stosunkowo płaskich rejonach mapy ponieważ nie będziemy mogli opuścić praktycznie lufy. Wjechanie na jakąkolwiek górkę powoduje że nie możemy wycelować w przeciwnika. W tym przypadku najlepiej jest się po prostu za nią schować i samemu czekać na przeciwnika. Niski profil czołgu jest idealny do tego i pozwala uzyskiwać przewagę. Wystawiając tylko wieże możemy zadać wysokie obrażenia samemu nie tracąc zbyt dużo punktów życia.

   
WZ-111

Pancerz WZ-111 jest całkiem dobry, odpowiednie pozycjonowanie pozwala nam na uzyskanie całkiem niezłych efektów. Musimy jedynie pamiętać że dolna przednia płyta jest słaba i praktycznie każdy czołg nas na niej spenetruje. Pancerz boczny również jest niczego sobie, posiada czarne dziury podobnie jak IS-3. Ustawianie się pod kontem  pozwala nam na odbijanie pocisków bocznym pancerzem. Z tego co zauważyłem czołg ten ma wielki minus. Kiedy ustawiamy się pod kontem można spenetrować przedni pancerz WZ-111. Ze względu na to, że przedni pancerz przypomina dziób (płyty już są pod odpowiednim kontem), niwelujemy jego zalety. W takim momencie wystarczy wycelować w sam środek płyty, która jest skierowana w naszą stronę. Drugim minusem jest gigantyczny weak spot na przednim panelu gąsienic. Każdy strzał oddany w gąsienice naszego czołgu od przodu powoduje obrażenia i zerwanie gąsienic. Piszę o tym ponieważ ten czołg jest znacznie łatwiej uszkodzić w ten sposób niż jakikolwiek inny. Wieża WZ-111 jest całkiem niezła chodź nie tak dobra jak ta z IS-3. Poruszając się do przodu i do tyłu łatwo unikamy uszkodzeń od przeciwnika starającego się wycelować we włazy.

WZ-111

WZ-111 jest dobrym czołgiem dla osób, które wiedzą jak grać czołgami z serii IS. Ciężka Wuzetka nie różni się zbytnio od pozostałych Isów i należy nią grać identycznie. Wykorzystywać mobilność tego czołgu i zalety jego pancerza ale nie rashować bez pomysłu. Osobiście uważam że największą wadą tego czołgu jest działo. Ewidentnie widać że twórcy chcieli zmusić graczy do używania złotych pocisków. Kupowanie pocisków HEAT za kredyty spowoduje że nic nie zarobimy. Wykręcenie większej liczby obrażeń niż 3000 jest naprawdę trudne tym czołgiem. Spowodowane jest to przede wszystkim dużą liczbą missów. Nie oznacza to jednak że nie da się przekroczyć tej liczby. 

Rozgrywka tym czołgiem przypadnie do gustu ludziom, którzy lubią szybkie czołgi i zajmowanie wysuniętych pozycji. Ciężki czołg WZ świetnie nadaje się do trzymania przeciwnika ale jak każdy inny czołg bez wsparcia nic nie zrobi. Należy unikać sytuacji w których sami wyjeżdżamy na kilka czołgów. Dobry pancerz w tego rodzaju sytuacjach nam nie pomoże a wolne przeładowanie i nie celne działo spowoduje że szybko zostaniemy wyeliminowani. Ruszanie tym czołgiem jest wolne jak każdym innym ciężkim pojazdem, to samo tyczy się cofania. Z pewnością nie jest to czołg średni i mimo dużej maksymalnej prędkości nie należy się nastawiać na walkę, w której wykręcimy inne czołgi.